Jeden przelew do ZUS

Jeden przelew do ZUS - krok po kroku.
Ponad 5,5 tysiąca osób zatelefonowało do ZUS w pierwszych 4 dniach stycznia. Czas oczekiwania bywa bardzo długi gdyż zdarza się, że w kolejce czeka prawie 200 połączeń. To niepotrzebne marnowanie czasu. Odpowiedzi na większość z zadawanych pytań można znaleźć na stronie internetowej ZUS. Na stronie internetowej www.zus.pl jest dostępna instrukcja, jak krok po kroku wypełnić przelew do ZUS oraz broszura „Proste płatności z ZUS”, w której jest zawarty szczegółowy opis nowych zasad wpłacania składek. Przeczytać można także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące „e-Składki” http://www.zus.pl/eskladka

O co pytają przedsiębiorcy Jak wpłacić składki do ZUS w styczniu 2018 r.? Składki wpłacisz za pomocą standardowego dokumentu płatniczego (przelewu), takiego jakiego używa się np. do opłacania rachunku za gaz czy prąd. Przed pierwszą wpłatą dokładnie wpisz numer swojego indywidualnego konta aby ZUS poprawnie dokonał księgowania.

Jak zapłacić składki bieżące mając zaległości w ZUS?
Zaległe składki opłacaj na otrzymany z ZUS numer rachunku składkowego. To ten sam numer konta, który służy do bieżącego opłacania składek. Jak ZUS zaksięguje składki, skoro robię jedną wpłatę? Inne są zasady rozliczania wpłat od stycznia 2018 r. Na przelewie nie wpisujesz ubezpieczenia/funduszu, typu wpłaty i miesiąca, za który opłacasz składki. Wpłatę przekazaną na numer rachunku składkowego zaksięgujemy zgodnie z deklaracja rozliczeniową DRA: na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i ewentualny Fundusz Emerytur Pomostowych. Wpłatę rozliczymy w pierwszej kolejności na najstarsze zadłużenie Emerytur Pomostowych. Wpłatę rozliczymy w pierwszej kolejności na najstarsze zadłużenie wraz z odsetkami. Nowe zasady rozliczania składek mogą zatem wpłynąć na podleganie dobrowolnym ubezpieczeniom.

A co z ubezpieczeniem chorobowym? Jeśli nie możesz spłacić całego zadłużenia a chcesz podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i otrzymywać z niego w razie potrzeby świadczenia, to skorzystaj z układu ratalnego. Możesz podpisać umowę z ZUS w każdej chwili. Mając decyzje o układzie ratalnym ZUS rozliczy wpłatę zgodnie z terminem wymagalności raty i bieżących składek. Taka umowa zapewni ci objęcie ubezpieczeniem chorobowym i prawo do świadczeń. W zawarciu układu pomogą doradcy do spraw ulg i umorzeń przyjmujący w placówkach ZUS.

Krok po kroku jak masz wypełnić przelew
1. W pole nazwa odbiorcy – wpisz ZUS
2. W pole rachunek odbiorcy - wpisz swój indywidualny Numer Rachunku Składkowego (NRS)
3. W pole kwota – wpisz kwotę, która jest sumą składek wykazanych na ZUS DRA:
4. W pole nazwa zleceniodawcy - wpisz imię i nazwisko płatnika składek lub nazwę skróconą
5. W pole tytułem – wpisz słowo „składki”. Jeśli spłacasz należności na podstawie decyzji z ZUS to wpisz także „numer decyzji”

Do 8 stycznia br. w Małopolsce przelewy na nowe konto zrobiło 11 909 tyś. płatników z czego;
ZUS Oddział w Krakowie 6 300 płatników
ZUS Oddział w Nowym Sączu 2 662
ZUS Oddział w Chrzanowie 1 653
ZUS Oddział w Tarnowie 1 294
Źródło: Informacja prasowa ZUS
2018-01-10 12:38 2273 informacja, płatnik, przedsiębiorca

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.